Omandati juurde oskusi liitklassis töötamiseks
Reedel ja laupäeval, 18.-19. oktoobril toimus Setomaa koolide Meremäe ja Mikitamäe õpetajatele koolitus, et omandada oskusi liitklassis töötamiseks. Inglise keele õpetaja Eleriin Hirv koostas kokkuvõtte sellest, mida õpetajad õppisid.
Koolitust viis läbi Unipiha Algkooli direktor ja Tartu ülikooli lektor, Eha Jakobson, kes on liitklassidega töötanud alates 1986. aastast. Eha jagas õpetajatega enda pikaaegset kogemust ja tutvustas erinevaid õpetamismeetodeid, mis liitklassis on osutunud tõhusaks. Arutasime ühiselt, millised on liitklassi plussid ja miinused ning miks on liitklassi suhtes tihtipeale skeptiline hoiak. Erinevate uuringute tulemused kinnitavad, et liitklassis õppimine ei mõjuta negatiivselt õpilaste akadeemilist võimekust ega sotsiaalset kompetentsi.
Ühiselt tõdesime, et on mitmeid kasutegureid, mida liitklassis õppimine lapsele kaasa toob.
Mõned näited kuidas liitklassis õppimine toetab õpilase arengut:
- Liitklassi õpilased oskavad iseseisvalt töötada ning teistega arvestada.
- Vähene laste arv võimaldab õpetajal lastega individuaalsemalt tegeleda.
- Õpilased õpivad teineteist märkama ja aktsepteerima kui erineva võimekuse ja jõudlusega isiksusi.
- Õpilaste enesehinnang kasvab, tulenevalt üksteisega teadmiste jagamistest ja ühisõppimisest.
- Õpetaja saab tööülesandeid koostades rohkem silmas pidada õpilase individuaalset taset kui klassi numbrit.
- Õpilastel on võimalik suhteid luua ja neid arendada rohkemate kaaslastega.
Liitklassis õppimise ja õpetamise puhul on lihtne näha selle puudusi kuid koolituse lõpuks mõistsin, et liitklassi süsteem on väga hea võimalus, et jätkata kodulähedast õpet ja kultuuri ning sealjuures säilitada kvaliteetne haridustase. Olen väga elevil, et Eha õpetussõnu ja näpunäiteid igapäevaselt oma töös praktiseerida. Soovime ju kõik, et Setomaal säiliks kodulähedase õppimise võimalus ning liitklassid on selle juures vältimatud.