AvalehtUudisedÜldineMaailmanädal Setomaa koolides 5.-9. mai

Maailmanädal Setomaa koolides 5.-9. mai

Mai esimesel täisnädalal toimus kõikides Setomaa koolide õppekohtades maailmanädal. Kui varasematel aastatel on fookuses olnud kindlad maailma piirkonnad või globaalsed probleemid, siis sel korral keskendusime viiele olulisele teemale: puhas loodus, kodulähedane toit, mitmekesisus (nii looduses kui ühiskonnas), sallivus ning Euroopa päev. Nende kaudu soovisime arendada õpilastes maailmakodaniku pädevusi – oskust märgata, mõista ja väärtustada nii looduskeskkonda kui ka ühiskondlikku mitmekesisust.

Nädala jooksul toimus rohkelt põnevaid kohtumisi ja tegevusi
Algklassiõpilastele Obinitsas, Mikitamäel ja Värskas käis külas Sloveenia lastekirjanik Jana Bauer, kelle teos „Võlukummut“ kuulub ka Meie Väikese Raamatukogu lugemisprojekti. Värska õpilastel oli lisaks võimalus kohtuda Setomaal elava mehhiklanna Stephanie Rendoniga, kes jagas muljeid elust Eestis ning tutvustas oma loomingut. Mikitamäel rääkis kohalik kitsejuustu väiketootja Margery Roosimaa ettevõtlusest ja kodulähedase toidu tootmisest. Õpilased said aimu väikefarmipidamise rahanduslikust poolest ja loomulikult ka maitsta maitsvat kitsejuustu. Veebi vahendusel kohtusid Setomaa Gümnaasiumi III ja IV kooliastme õpilased filmitegija Anna Hintsiga, kellega räägiti sellest, kuidas loovus ja kunst võivad aidata kaasa ühiskondlike muutuste sünnile. Keskkonna- ja karjääriteemadel kõneles Värskas ka endine Kliimaministeeriumi nõunik Laurina Šinkejeva, tutvustades oma kogemust keskkonnateadlikkuse edendamisest nii avalikus, era- kui ka mittetulundussektoris. Euroopa päeva puhul viisid Tartu Ülikooli Riigiteaduste Seltsi tudengid Värska gümnasistidele läbi sisuka ja aktiivse Euroopa Parlamendi minimatke, kus õpilased kehastusid erinevate fraktsioonide saadikuteks ja püüdsid langetada otsuseid EL seaduste üle.

Õpilased said maailmanädala jooksul kogemusi ka koolimajast väljaspool.
Mikitamäe 5.–6. klassi õpilased külastasid Värska Sanatooriumit, kus Kersti Virro tutvustas neile Tsilga ja ravimuda tootmist. Kõikide õppekohtade 5.–6. klassi õpilased käisid ühiselt ekskursioonil Jääaja Keskuses ja Elistveres, Meremäe kooli 1.–6. klassi õpilased avastasid Pähni Looduskeskust. Sallivuse teemat käsitleti lisaks tundidele ka kultuurimaja kinoseansil, kus vaadati filmi „Fränk“. Värska noortekeskuses avanes alternatiivina võimalus arutleda sarnastel teemadel filmi „Nullpunkt“ põhjal. 

Obinitsa õppekoht sai põnevaks tõmbenumbriks kogu nädalaks, sest seal oli üleval kaasahaarav näitus „Elu putuka/na/ta/ga“, kus sai lisaks stendidele uudistada interaktiivseid telke, mängulisi õppevahendeid looduse mitmekesisuse ja putukate elu paremaks mõistmiseks.

Suur osa tegevustest toimus aga ainetundides, kus õpetajad lõimisid nädala fookusteemasid loovalt ja lõimitult õppetöösse. Uuriti Euroopa riike, mängiti rollimänge, loodi uusi lauamänge ja arutleti mitmekesisuse, toidu või loodushoiu teemadel.

Setomaa koolid kuuluvad UNESCO ühendkoolide võrgustikku ning selle kaudu on meie eesmärk suunata õpilasi märkama oma rolli looduse ja ühiskonna hoidjana, laiendama silmaringi kultuurilise ja väärtusliku mitmekesisuse osas ning osalema loovas, ainekeskse ja lõimiva õppeprotsessi kaudu globaalses mõtlemises.

Suur aitäh kogu kooliperele sisuka ja innustava maailmanädala eest!