Lapsevanemale
Soovime, et lapsevanemad saaksid parimal moel toetada oma lapse õppimist ning tagada nende heaolu ja edasijõudmine koolis. Selleks oleme loonud mõned lihtsad soovitused.
Soovitused lapsevanemale
Järgides neid soovitusi, saavad lapsevanemad aidata oma lapsel edukalt koolieluga toime tulla ning luua tugeva aluse tema arenguks ja eduks. Lapsevanema kohustused on kehtestatud ka põhikooli- ja gümnaasiumiseadusega, kuid Setomaa koolides on meie sooviks, et iga vanem aitaks oma lastel õppida ja kasvada esivanemate lihtsaid tarkusi järgides, mitte sellepärast, et nii on seaduses kirjas.
1. Ole aktiivselt kaasatud
- Jälgi lapse õpitulemusi ja kodutöid: tunne regulaarselt huvi selle vastu, milliseid ülesandeid lapsel tuleb õppimisega seoses täita ja kuidas tal koolis läheb. Seda infot saab lapse enda käest ja Stuudiumist.
- Osale igal võimalusel kooliüritustel: lapsevanemate koosolekud, avatud uste päevad ja muud üritused, mis annavad ülevaate koolielust, näiteks üritustel külalisesinejaks või vabatahtlikuks olemine.
- Suhtle avatult õpetajatega: hoia ühendust klassijuhatajaga, et saada tagasisidet lapse edusammude kohta ja lahendada võimalikke probleeme varakult.
2. Toeta lapse õpiharjumusi
- Loo õppimiseks sobiv keskkond: kodus peaks olema rahulik koht, kus laps saab keskenduda õppimisele.
- Aita planeerida aega: lapse jaoks on ajaplaneerimise oskus tähtis, et ta saaks oma ülesanded õigeaegselt tehtud ja et tal oleks aega ka puhata.
- Motiveeri ja toeta: kiida last tema pingutuste eest ja julgusta teda püstitama realistlikke eesmärke.
3. Hoolitse lapse heaolu eest
- Tagage tasakaalustatud toitumine ja piisav uni: laps peab saama piisavalt tervislikku toitu ja und, sest see on oluline tema füüsilise ja vaimse arengu jaoks.
- Jälgi lapse vaimset tervist: ole tähelepanelik lapse emotsionaalse seisundi suhtes ja toeta teda, kui ta kogeb stressi või ärevust.
- Turvalisus: selgita lapsele kooli ja üldisi turvareegleid ning ole kindel, et ta teab, kuidas käituda erinevates olukordades.
4. Toeta lapse sotsiaalseid oskusi
- Arenda suhtlemisoskust: julgusta last suhtlema ja teistega koostööd tegema, osaledes meeskondlikes tegevustes ja mängudes.
- Õpeta konfliktide lahendamist: selgita, kuidas lahendada probleeme rahumeelselt ja austada erinevaid vaateid.
- Toeta huviringides osalemist: suuna last osalema koolivälistes tegevustes, mis aitavad arendada tema andeid ja huvisid.
5. Oma eeskuju tähtsus
- Väljenda positiivset suhtumist õppimisse: näita oma huvi teadmiste vastu ja räägi lapsele, miks haridus on vajalik.
- Ole hea kuulaja: kuula last tähelepanelikult ja näita välja, et tema mõtted ja tunded on olulised.
- Jälgi oma käitumist: ole lapsele eeskujuks hea käitumise, viisakuse ja kohusetundlikkusega ning tee koostööd kooliga, et leida lahendusi võimalikele probleemidele.
- Toeta kohanemisvõimet: aita lapsel mõista, et koolielu võib olla dünaamiline ning vajadusel tuleb kohaneda muutuvate olude ja nõudmistega.
6. Austa lapse individuaalsust
- Tunnusta lapse eripärasid: mõista, et igal lapsel on oma tempo ja huvid, ning toeta teda nende arendamisel.
- Anna iseseisvust: julgusta last ise otsuseid tegema ja vastutama oma tegude eest, pakkudes samal ajal tuge ja juhendamist.
- Ole toeks läbikukkumistega toimetulemisel: selgita, et vigu võib teha ja neist saab õppida, ning aita lapsel mõista, et ebaõnnestumised on osa õppimisprotsessist.
Rajaleidja
Rajaleidja on välja andud materjale, artikleid ja korraldab sündmusi, mis aitavad vanematel lapse kasvatamisega veelgi edukamalt toime tulla.
Tarkvanem.ee
Tarkvanem.ee on infokeskkond igas vanuses laste vanematele. Seal pakutakse teadmisi, nõuandeid ja mitmekülgset infot laste kasvatamise, tervise, abisaamise, koolituste jt võimaluste kohta. Lehte haldab Tervise Arengu Instituut (TAI).
E- koolitus “Tark lapsevanem: piiride seadmine lastele!”
Koolitus on endale sobival ajal läbitav ning õppimisel on abiks lugemismaterjalid, videoloengud , -näited ja testid.
Vanemate teavitamisel juhindub kool põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses § 55 sätestatust.
Õpilaste ja vanemate teavitamiseks on koolis kasutusel infokanalitena
- kooli kodulehekülg
- elektrooniline õppeinfosüsteem Stuudium
- kooli sotsiaalmeediakanalid
- klasside e-post
Nõustamist ja selgitusi oma lapse arengu toetamise ja õppimise edenemise kohta saavad lapsevanemad kooli juhtkonnalt ja õpetajatelt.
Vanemate jaoks on esmane kontakt, kelle poole pöörduda, klassijuhataja, kes
- võtab vajadusel ise kontakti õpilase vanematega õpilase õpiraskuste korral või õpilase õppimise edenemise kohta tunnustuse väljendamiseks;
- viib üks kord aastas iga õpilasega läbi arenguvestluse, milles osalevad ka õpilase vanemad;
- teavitab õpilasi ja vanemaid edasiõppimise võimalustest.
Muu info ja küsimused
- Aineõpetaja käest saab infot õppeaine omandamist puudutavates küsimustes.
- Logopeed ja eripedagoog annavad nõu oma tegevusvaldkonda puudutavates küsimustes.
- Lapse ja klassi õppekorraldusega seotud küsimustes soovitame pöörduda klassijuhataja, järgmisena õppe- ja kogukonnajuhi poole ning kui lahendust ei leia, saab nõu küsida kooli direktorilt.
- Stuudiumist saab lapsevanem teavet peamiste õppeteemade, vajalike õppevahendite, hindamise korralduse ja planeeritavate ürituste kohta õppeperioodi alguses, samuti teavet õppesisu, koduste õpiülesannete, õpilase arengu ja toimetuleku kohta (hinded, puudumised, hilinemised, käitumine, hoolsus). Sotsiaalmeediast saab lapsevanem jooksvalt infot aktuaalsete ürituste, tegevuste ja toimunud sünduste kohta.
Igas õppekohas toimub vähemalt üks kord aastas lastevanemate üldkoosolek ja vajadusel lisaks klassikoosolekud, sh temaatilised arutelud koostöö koordineerimiseks ja õppe tõhusamaks korraldamiseks.
Teabe avalikustamisel koolis toimuva õppe- ja kasvatustöö kohta tagavad õpetajad, klassijuhatajad ja kooli juhtkond:
- koolipere liikmete isikuandmete ja eraelu kaitse
- hindavad kriitiliselt sissetuleva info vahendamist
- kindlustavad väljamineva info asjakohasuse, vajalikkuse ja tõepärasuse